top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraIzabela Nowicka

Pierwsza wizyta u dietetyka- czego się spodziewać i jak się do niej przygotować


Oczywiście, że tak. Jeśli jednak chcesz maksymalnie z niej skorzystać warto się do niej nieco przygotować. Podpowiadam jak to zrobić i czego możecie spodziewać się na takiej wizycie. Sprawdźcie co warto wiedzieć, przed pierwsza konsultacją (dla leniuszków- przewiń na dół do "W SKRÓCIE" ).


Dzięki pierwszej konsultacji wstępnej dowiesz się co możesz zrobić aby poprawić swój stan zdrowia i samopoczucia, jak przedstawia się aktualny stan Twojego organizmu pod względem anatomicznym i metabolicznym, jakie największe błędy popełniasz w swoim dotychczasowym sposobie odżywiania oraz co możesz zrobić aby było ono lepsze i przede wszystkim poznasz osobę, która może Ci to wszystko ułatwić, czyli Twojego dietetyka! Przed pierwszą wizytą zawsze warto zastanowić się o co konkretnie chcemy zapytać, tak aby wynieść z tej wizyty jak najwięcej informacji.

Ja jako specjalista-dietetyk też mam możliwość wtedy poznać Ciebie, dowiedzieć się czego nie lubisz jeść a co jest dla Ciebie najsmaczniejsze, zaproponować Ci kompromisowe rozwiązanie pomiędzy tym co lubisz a co da Ci oczekiwany efekt oraz sprawdzić jaki jest skład Twojego ciała pod


względem zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej i kostnej oraz obciążenia narządów wewnętrznych.

Jak to się dzieje? Bardzo prosto- za pomocą analizy składu masy ciała.


Analiza składu masy ciała wykonywana jest w gabinecie za pomocą urządzenia, które do złudzenia przypomina zwykłą wagę łazienkową, z tą różnicą, że poza samą wagą dysponuje ono też impedancją bioelektryczną (BIA). Impedancja bioelektryczna to metoda oznaczania udziału poszczególnych komponentów tkankowych w organizmie takich jak:

- masa szkieletu

- masa mięśniowa

- masa tłuszczowa

- woda metaboliczna



- stopień otłuszczenia narządów wewnętrznych

Oznaczenie jest "porażająco" dokładne, ponieważ opiera się na wielonapięciowej wiązce elektrycznej o niskim natężeniu. W skrócie, "rażę" Cię prądem żeby oznaczyć na podstawie różnic w przewodności na prąd ile jest poszczególnych tkanek w Twoim ciele. Badanie jest bezinwazyjne i nie boli, ba! w ogóle go nie czuć, a jedyne co trzeba zrobić to stanąć boso na analizatorze tak samo jak na wadze domowej.




Jak przygotować się do badania składu ciała?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że badanie może zajść prawidłowo jedynie w przypadku kontaktu suchej, bosej stopy z elektrodami analizatora. To znaczy, że trzeba będzie zdjąć i buty i skarpetki, dodatkowo dla większej precyzji oznaczenia warto zadbać tez o to, aby stopy nie były bardzo spocone- w gabinecie zawsze możesz poprosić o mokrą chusteczkę i suchy ręcznik papierowy.

Dodatkowo, dla maksymalnej dokładności pomiaru najlepiej zdjąć ubrania wierzchnie i rozebrać się do bielizny lub przynajmniej lekkiego podkoszulka. Zawsze należy zdjąć spodnie i sweter/ bluzę/ żakiet aby pomiar masy ciała był dokładny i aby umożliwić zmierzenie obwodów talii, pasa i bioder w celu oznaczenia typu sylwetki.

Podczas badania nie musisz być na czczo, jednak obfity posiłek zjedzony bezpośrednio przed nim może zaburzyć wyniki analizy dodając kilka dekagramów na masie ciała oraz fałszując proporcje tkanki tłuszczowej do wody. Aby wynik nie wskazał "przewodnienia" warto też zadbać o wcześniejszą wizytę w toalecie. Podobnie, lecz w drugą stronę, ma się rzecz z treningiem, nie należy wykonywać analizy bezpośrednio po intensywnym treningu, w trakcie którego bardzo się spociłeś, ponieważ tymczasowe odwodnienie spowoduje brak rzetelności wyniku badania.

Po badaniu otrzymasz ogólne zalecenia dietetyczne, które na podstawie bieżącej sytuacji Twojego organizmu oraz Twoich aktualnych nawyków żywieniowych umożliwią Ci osiągnięcie wymarzonego celu. Te informacje pomogą mi zaproponować dla Ciebie kilka konkretnych, przykładowych rozwiązań w formie przepisów kulinarnych lub wskazówek jak organizować codzienne żywienie aby dostarczyć kluczowych składników odżywczych, przyspieszyć przemianę materii, wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej, zastymulować uwalnianie płynów związanych zewnątrzkomórkowo czy poprawić konkretne parametry biochemiczne (obniżyć cholesterol, unormować ciśnienie itp.). Dowiesz się też jaki ogólny model odżywiania byłby dla Ciebie najefektywniejszy.


🥝🍋🍊🍑🍓

--

W SKRÓCIE:

- pierwsza konsultacja jest niezobowiązująca- daje Ci możliwość poznać dietetyka, jego metodę pracy, sprawdzić stan metaboliczny Twojego organizmu oraz uzyskać wstępną poradę żywieniową,

- podczas pierwszej konsultacji zostaniesz zważony, zmierzony i otrzymasz wynik analizy składu ciała z oznaczeniem masy kostnej, masy mięśniowej, masy tłuszczu ogólnego i stopnia otłuszczenia narządów wewnętrznych oraz masy nadmiaru płynów zewnątrzkomórkowych,

- badanie składu ciała nie boli, ale wymaga rozebrania się z ubrań wierzchnich oraz zdjęcia butów i skarpetek, trzeba być na boso,

- przed analizą składu ciała nie musisz być na czczo, ale nie powinieneś być też zaraz po obfitym posiłku ani intensywnym treningu, przed badaniem warto też zadbać o wcześniejszą wizytę w toalecie oraz o to, aby stopy nie były bardzo spocone,

- do pomiaru obwodów i analizy typu sylwetki najlepiej rozebrać się do bielizny, aby pomiar był jak najdokładniejszy,

- podczas spotkania masz możliwość skonsultować swoje bieżące nawyki żywieniowe i skorygować największe błędy, dostajesz ogólne wytyczne dopasowane do Twoich potrzeb i wyznaczonych celów oraz kilka przykładowych przepisów,

- aby maksymalnie skorzystać z konsultacji, przed spotkaniem, warto przygotować kilka pytań, o które chcielibyśmy zapytać dietetyka, tak aby wynieść z wizyty jak najwięcej.


353 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page