top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraIzabela Nowicka

10 zasad zdrowego grillowania

Majówka wystartowała. Ulubionym zajęciem Polaków w tym czasie jest oczywiście grillowanie! Ale czy można pogodzić grilla ze zdrowa dietą? Pewnie, że tak. Sprawdź jak to zrobić!


1. Jaki grill będzie najzdrowszą opcją? Najlepszy będzie grill elektryczny, ponieważ w trakcie jego użytkowania nie wydzielają się szkodliwe opary. Niestety, brakuje mu typowego, „obozowego” charakteru klasycznego grilla węglowego. Przyrządzanie potraw na grillu węglowym może być niezdrowe, ze względu na: - ulatnianie się toksycznych oparów żywicy z palonego drewna. - wydzielanie się szkodliwych oparów pochodzących od rozpałki, - powstawanie rakotwórczych substancji w wyniku palenia się wytapianego z mięsa tłuszczu.


2. Czym w takim razie najlepiej palić na grillu? Najlepszy będzie węgiel drzewny lub drewno drzew liściastych. Drewno drzew iglastych oraz ich szyszki i igły zawierają duże ilości żywicy, która po poddaniu działania bardzo wysokiej temperatury topi się i generuje toksyczne, rakotwórcze opary, które mogą przenikać do grillowanych potraw a nawet być szkodliwe podczas wdychania, jeśli stoimy nad grillem.


3. Jakiej używać rozpałki? Rozpałka powinna być naturalna, bardzo dobrze sprawdza się zwykły papier. Należy uważać jednak, aby nie był to papier zadrukowany kolorowym tuszem, ponieważ kolorowa farba drukarska, podobnie jak sztuczne rozpałki, emituje toksyczne opary.


4. Jakie mięso najlepiej nadaje się na grilla? Niestety, ale ulubiona karkówka, czy wieprzowa kiełbasa nie są dobrym wyborem na grilla, ponieważ są to mięsa tłuste. Przekonanie, że „nie jest tak źle, bo przecież tłuszcz się wytapia” jest zwodnicze. „Uciekający” z mięsa tłuszcz trafia wprost na rozżarzony węgiel, gdzie ulega stopieniu z wytworzeniem toksycznych i rakotwórczych dioksyn i furanów. Dlatego znacznie lepszym wyborem będzie np.: zamarynowany kurczak, krewetki lub pstrąg.


5. Jak marynować mięso? Według badań Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego piwna marynata powoduje zmniejszenie ilości powstających substancji rakotwórczych w grillowanym mięsie. Świetną opcją jest również marynata na bazie wysokogatunkowych olejów takich jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek z dużym dodatkiem świeżych ziół np.: tymianku, rozmarynu i czosnku, ponieważ są one bogate w antyoksydanty i również zapobiegają powstawaniu rakotwórczych, utlenionych substancji. Ale! nie należy używać produktów tzw. „gotowych na grilla”, ponieważ zazwyczaj są one peklowane w marynacie z dodatkiem saletry, która pod wpływem wysokiej temperatury może powodować powstawanie rakotwórczych nitrozamin i akrylamidu.


6. Jak grillować? Grillować należy na żarzącym się węglu, nie na buchającym płomieniu. Ruszt powinien być ustawiony na takiej wysokości, żeby ewentualne płomienie nie dotykały do potraw. Ogranicza to proces spalania i tworzenia się substancji toksycznych. Świetnym wyjściem jest owijanie mięsa folią aluminiową lub używanie jednorazowych tacek, które zapobiegają dodatkowo wyciekaniu i paleniu się tłuszczu.


7. Co jeszcze można piec na grillu? Bardzo dobrze grillują się warzywa takie jak np.: bakłażan, cukinia, papryka, cebula oraz pieczarki. Niestety, wbrew tradycji, nie powinno się grillować ziemniaków, ponieważ są one bogate w węglowodany, które pod wpływem grillowania przekształcają się w toksyczny i rakotwórczy akrylamid. WAŻNE! Grillowanych ziemniaków szczególnie nie powinny jeść kobiety w ciąży, ponieważ rozwijający się płód nie ma w pełni wykształconego układu nerwowego, przez do toksyczny akrylamid z łatwością może przedostać się wprost do mózgu dziecka uszkadzając go.


8. Jak posprzątać grill? Ruszt powinien zostać dokładnie wyczyszczony, aby nie pozostawić na nim żadnych resztek, które mogłyby się palić podczas następnego użycia. Jednorazowe tacki są naprawdę jednorazowe i nie powinny być używane ponownie.


9. Jakie dodatki będą najlepsze do grillowanych potraw? Doskonałą opcją są sałatki ze świeżych warzyw takich jak sałata, ogórek, pomidor, papryka z sosem vinegrette lub tzatziki. Ciekawostka! Jeśli przed połączeniem w jednej sałatce ogórka z pomidorem, pokroimy i skropimy ogórka sokiem z cytryny lub octem traci on właściwości niszczące witaminę C w pomidorach. Dlatego zakaz łączenia tych warzyw w jednej sałatce to mit, wystarczy dobrze je przygotować.


10. Co z ketchupem? Jak ze wszystkim: są dobre i złe. Przy wyborze ketchupu należy się kierować jego składem- aby miał jak najwięcej pomidorów przy jak najmniejszej zawartości cukru i konserwantów, jest to bardzo ważne, szczególnie że ketchup jest ulubionym dodatkiem naszych najmłodszych. Ja polecam ketchup dla dzieci firmy Pudliszki- Pudliszek. Skład jaki możemy przeczytać na etykiecie: Składniki: pomidory (184 g na 100 g ketchupu), cukier, ocet, sól, aromaty naturalne.Bez substancji konserwujących.

Należy pamiętać, że nawet jeśli na opakowaniu jest napisane, że nie zawiera konserwantów, ale w składzie podano również, że „wyprodukowano z przecieru pomidorowego” itp. oznacza to, że producent ostateczny nie dodał konserwantów, ale producent pośredni- dostarczyciel przecieru- mógł to zrobić. Keptchup Pudliszek daje negatywny wynik w próbie wobec chlorku żelaza (III), co oznacza, że nie zawiera ani benzoesanów ani salicylanów- jest więc wolny od tych konserwantów (sama sprawdzałam) dlatego z ręką na sercu mogę go polecić dla dzieci jak i dla każdego!

79 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page